Özaltın İnşaat’ın Romanya’da kaybettiği otoyol ihalesine ‘Yolsuzluk var’ itirazı kabul edildi, proje kilitlendi

Prahova İl Meclisi, Bu?teni – Azuga Çevre Yolu projesi için 2023 yılında ihale açtı. İhaleyi Romanya müteahhit firması Coni kazandı.

Ancak Prahova İl Meclisi Coni ile 129 milyon 904 bin 362 dolarlık yani 3 milyar 988 milyon 193 bin 710 TL’lik sözleşmeyi imzalayamıyor.

Bunun nedeniyse sebebi ise ihaleyi kaybeden Türk şirketi Özaltın’ın 15 Aralık 2023’te Ulusal Uyuşmazlıkların Çözümü Konseyi’ne itiraz etmesi.

SÜREÇ ŞEFFAF DEĞİL, ŞİRKET YETERLİ DEĞİL

Özaltın itirazında ihale sürecinin şeffaf olmadığını ve Coni’nin teklifinin yeterlilik kriterlerini karşılamadığını savundu.

Konsey, iki ay süren incelemelerinin sonunda Özaltın’ın itirazlarının bir kısmını haklı bularak, Prahova İl Meclisi’nin ihale sürecinin şeffaflığını artırmasını ve Coni’nin teklifinin yeterlilik kriterlerini detaylı bir şekilde incelemesini istedi.

İL MECLİSİNİN NE YAPACAĞI MERAK KONUSU

Konsey’in bu kararının ardından Prahova İl Meclisi’nin önünde iki yol var. Bunlardan ilki teklifleri yeniden değerlendirmek. Bu süreç uzun bir zaman alabilir ve projenin gecikmesine yol açabilir.

İkincisi ise konseyin verdiği karara itiraz etmek. Ancak bu riskli bir hamle olarak değerlendiriliyor. Çünkü Konsey’in kararını bozması pek olası değil.

BAŞKANA YOLSUZLUK SORUŞTURMASI

Özaltın’ın itirazının ardından Prahova İl Meclisi Başkanı Iulian Dumitrescui, hakkında yolsuzluk soruşturması açılınca görevinden istifa etti. Romanya basını Özaltın’ın itirazı ve yolsuzluk soruşturmasının, projenin geleceği ve müteahhitler arasındaki ilişkiler açısından önemli bir dönüm noktası olabileceği yorumunda bulundu.

ROMANYA’DA BAŞKA PROJELERDE DE VAR

Özaltın İnşaat Romanya’da birçok ihaleye girdi. Özaltın İnşaat en son DN6 Alexandria-Caracal-Craiova Rehabilite ihalesini kazanmıştı.

Alexandrıa ve Craıova şehirleri arasında, km 132+435 ile km 185+230 aralığında yaklaşık 53 km uzunlukta olduğu belirtilen proje, mevcut yolun modernizasyonu, asfalt tabakanın yenilenmesi, Stoeneşti’deki Olt Nehri üzerindeki köprünün onarımını da dahil olmak üzere 9 köprünün rehabilitasyonunu kapsıyor. Sözleşmenin toplam bedeli 1 milyar 715 milyon 735 bin 974 TL.

İLK KEZ PATRONLAR DÜNYASI DUYURMUŞTU

Patronlar Dünyası 9 Şubat’ta, Özaltın İnşaat’ın Slovenya’da yürüttüğü Divaca-Koper Demiryolu projesinde ise işçilerin fazla mesai ücretleri ve yüzde 30’luk ek ücret ödenmesi talebiyle greve gitme kararı aldığını duyurmuştu. 15 Şubat’ta yapılacak olan greve, Sloven İnşaat İşçileri Sendikası da katılacak.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x