GES’in önünü açan defterden silinecek

Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Mutluca köyüne, önce 2019’da HES (Hidroelektrik Santral) yapıldı. Ancak, şirket HES’ten beklediği üretimi sağlayamadı. Bunun üzerine tesislerin hemen yanında bulunan ve içerisinde köylülerin tarlalarının da bulunduğu araziye GES (Güneş enerji santrali) projesi yapmak için girişimlere başladı. Şirket ÇED gerekli değildir raporu için başvuru yaparken köylüler konuyu yargıya taşıdı. Şirkete bir karış yer vermeyeceklerini söyleyen köy muhtarı Hıdır Çaka, “GES şirketine bir karış toprak satan kişi ile konuşulmayacak, görüşülmeyecek, cenazesine ve düğününe gidilmeyecek diye karar aldık” dedi.

Niksar’ın Kelkit vadisinde bulunan Mutluca köyüne, Aydem şirketi tarafından Kelkit çayı üzerine yapılan Akıncı HES, 2019 yılında faaliyete geçti. 3 tribünden oluşan santral, çayın üzerinde başka HES’lerin de olması ve kuraklık nedeniyle suyun azalmasıyla tahmin edilen enerjiyi üretemedi. Bunun üzerine şirket, üretim kapasitesini doldurmak amacıyla yardımcı kaynak GES projesini hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

HES’in yanında bulunan yaklaşık 136 dönüm araziye güneş enerji panelleri koymak için ÇED raporu başvurusu yaptı. Ancak, köylüler tarım yaptıkları arazilerine santral kurulmasına karşı çıkarak, Tokat İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Dava kapsamında bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

“MARJİNAL TARIM DEĞİL ORİJİNAL TARIM ARAZİSİ”

Şirket tarafından hazırlanan ÇED dosyasında GES’in “Kelkit Vadisi içinde karışık orman alanlarının arasındaki Kelkit Çayı’nın kenarında mevcut olan marjinal tarım arazilerinin, nehir kenarı ağaç gruplarının ve maki tipi çalıların olduğu bir noktada planlanmaktadır” denildi.

Köylüler ise, santral yapılacak alanın sulak olduğunu ve bölgede tarım yapılan ender arazilerden biri olduğunu ileri sürerek, “Burası marjinal değil orijinal tarım arazisi. İşe yarayan tarlalarımızı elimizden almak istiyorlar. Ölürüz yine vermeyiz” diyerek tepki gösterdi.

ARAZİ SATAN DIŞLANACAK

Köy muhtarı Hıdır Çaka, zamanında HES projesi için bazı köylülerin şirkete arazi sattıklarını belirterek şöyle konuştu:

– 2019 HES yapıldı. Ona karşı çıkmadık devletimize katkısı olur diye. Arazi de verdik. Ama şimdi köylünün sulak tek arazi olan yerlerimizi elimizden almaya çalışıyorlar. Bize haber vermediler. Kimsenin görüşü alınmadan bir toplantı yaptılar. Dava açtık. Mahkeme keşife geldi. Bizim tapulu yerlerimizi kamulaştırarak almaya çalışıyorlar.

Biz bir karış yer vermeyeceğiz. Bu köyden GES şirketine bir karış toprak satan kişi ile asla konuşulmayacak, görüşülmeyecek, cenazesine ve düğününe gidilmeyecek diye karar aldık. Biz topraklarımıza GES yapılmasını istemiyoruz.

“TARIM YAPILACAK BAŞKA ARAZİ YOK”

Mutluca Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Çağlın, şirketin Köyün tek tarım alanı olan arazisinde yalnızca geleneksel toprak işletmeciliği yapılabilen, verimli olmayan toprak parçaları anlamına gelen “Marjinal Tarım Arazisi” olarak gösterdiği ifade ederek, “Orijinal Tarım Arazisini, Marjinal Tarım Arazisi olarak adlandırıyorlar. HES’in etrafındaki bu arazi şu an işlenmiş, traktörle sürülmüş olan tarım arazisini komple güneş paneli ile kapatmak istiyorlar. Zaten dağlık bir köyüz, bizim tarla olarak, sulu tarım arazisi olarak kullanabileceğimiz sadece orası var” diye konuştu.

Mahkeme heyeti ve bilirkişi tarafından bölgede inceleme yapıldığını kaydeden Çağlın, hukuksal mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. Köylülere destek olan aktivist Melike Tepecik ise, devletin köylülerin arazisini enerji şirketine peşkeş çektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x